Wnioski i zezwolenia na sprzedaż alkoholu
Termin opłaty za zezwolenie alkoholowe mija 31 stycznia.
Przypominamy, że przedsiębiorcy, którzy w 2024 roku sprzedawali napoje alkoholowe, do końca stycznia tego roku powinni:
• złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2024 roku,
• zapłacić za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż w 2025 roku.
Oświadczenie oraz opłata są konieczne, jeśli przedsiębiorca chce sprzedawać napoje alkoholowe
w 2025 roku.
Można wybrać sposób zapłaty za korzystanie z zezwoleń:
• zapłacić za cały rok z góry
• lub w trzech równych ratach (I rata do 31 stycznia, II rata do 31 maja, III rata do 30 września).
Oświadczenie o wartości sprzedaży należy złożyć w urzędzie dzielnicy m.st. Warszawy, właściwym dla lokalizacji punktu sprzedaży (czyli, jeśli punkt znajduje się np. na Ochocie to oświadczenie należy złożyć w urzędzie dzielnicy Ochota, jeśli np. na Targówku to w urzędzie dzielnicy Targówek itp.)
Można to zrobić przez:
• e – doręczenia (adres do doręczeń elektronicznych (ADE) Urzędu m.st. Warszawy:
AE:PL-79408-50689-FDSVF-21 obowiązuje we wszystkich urzędach dzielnic),
• ePUAP,
• pocztą,
• lub osobiście.
Na rachunek urzędu dzielnicy, w którym przedsiębiorca złożył oświadczenie trzeba też wpłacić właściwą kwotę (opłatę za zezwolenia). Dzień przyjęcie przelewu przez bank będzie potraktowany jako dzień dokonania opłaty.
Dodatkowy termin opłaty:
Jeśli przedsiębiorca nie złoży oświadczenia i nie zapłaci do 31 stycznia 2025 r., to będzie mógł zrobić to w ciągu kolejnych 30 dni. Wtedy jednak zapłaci więcej
• o 30% opłaty podstawowej, jeśli nie złożył oświadczenia,
• o 30% opłaty należnej za korzystanie z zezwoleń w 2025 r., jeśli nie dokonał opłaty.
Formularz oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych jest dostępny w serwisie 19115:
Formularz oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych
Z kalkulatora opłat za zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych można skorzystać tutaj:
Kalkulator opłat za zezwolenia alkoholowe
Brak oświadczenia lub/i opłaty grozi utratą zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Wniosek o kolejne zezwolenie będzie można złożyć dopiero po 6 miesiącach po wydaniu decyzji wygaszającej.
Informacja o złożonych wnioskach i dostępnych limitach zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych jest na bieżąco publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej m.st. Warszawy.
Jeżeli liczba złożonych wniosków przekracza ustaloną przez Radę m.st. Warszawy maksymalną liczbę zezwoleń, decyzje wydawane są w oparciu o procedurę przewidzianą w art. 18 ust 3b ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. W pierwszej kolejności brane jest pod uwagę kryterium jak największej odległości wnioskowanego punktu sprzedaży do najbliższego działającego punktu sprzedaży napojów alkoholowych. W następnej kolejności kryterium jak najmniejszej liczby prowadzonych przez przedsiębiorcę punktów sprzedaży.
Pomiary odległości dokonywane są podczas przeprowadzania dowodu z oględzin punktu sprzedaży, tj. przed przekazaniem wniosku do zaopiniowania przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy.
Zachęcamy do śledzenia informacji w BIP dotyczących liczby dostępnych na terenie m.st. Warszawy zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu jak i poza miejscem sprzedaży.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej poniżej prezentujemy listę wniosków o wydanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz listę obowiązujących zezwoleń.
Informujemy również, iż w celu złożenia wniosku na sprzedaż napojów alkoholowych należy zgłosić się do Wydziału Obsługi Mieszkańców (wydziału/innej komórki organizacyjnej) dla dzielnicy, na terenie której znajduje się punkt sprzedaży.
Na podstawie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi wydawane są zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych:
- przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży (detal),
- przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży (gastronomia),
- dla przedsiębiorców, których działalność polega na dostarczaniu żywności na imprezy zamknięte organizowane w czasie i miejscu wyznaczonym przez klienta, w oparciu o zawartą z nim umowę,
- jednorazowe (do 2-dni),
- na wyprzedaż posiadanych, zinwentaryzowanych zapasów napojów alkoholowych.
Zezwolenia wydaje się oddzielnie na następujące rodzaje napojów alkoholowych:
- do 4,5% alkoholu oraz piwo,
- powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
- powyżej 18% alkoholu.
Dodatkowe informacje dotyczące wniosków i zezwoleń na sprzedaż alkoholu.
Opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych należy dokonywać na rachunek odpowiedniego Urzędu Dzielnicy m.st. Warszawy (zobacz: numery rachunków bankowych).
Uwaga! W kompetencjach Prezydenta ms.t Warszawy nie leży wydawanie zezwoleń na hurtową sprzedaż napojów alkoholowych.
Zgodnie z art. 9 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, obrót hurtowy napojami alkoholowymi o zawartości:
- powyżej 18%, może być prowadzony tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez ministra właściwego do spraw gospodarki (www.mpit.gov.pl , odnośnik: Ministerstwo - Departamenty i biura - Departament Małych i Średnich Przedsiębiorstw);
- do 18%, może być prowadzony tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez marszałka województwa (Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej - www.mcps.com.pl odnośnik: Zezwolenia).
Zawartość rejestrów jest jawna z wyłączeniem danych podlegających ochronie w szczególności ze względu na prywatność osób fizycznych, przepisy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO) oraz ze względu na inne tajemnice ustawowo chronione.
Zobacz:
- lista wniosków
- lista zezwoleń
- lista limitów
- kalkulator opłat alkoholowych
- MAPA punktów sprzedaży
- Procedura kontroli
- Informacja dla przedsiębiorców – sprzedaż napojów alkoholowych przez internet
- Limitowane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych
- Informacja dla przedsiębiorców - błędy popełniane przy sporządzaniu oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych
Interpretacje w indywidualnych sprawach, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek wnoszenia opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, wydawane w trybie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej:
Na podstawie art. 192 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej, z dniem 30 kwietnia 2018 r. traci moc ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, a zaczyna obowiązywać ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców.
Interpretacje w indywidualnych sprawach, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek wnoszenia opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, wydawane w trybie art. 34 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców:
- Przekształcenie spółki cywilnej
- Kwalifikacja produktów jako napoje alkoholowe
- Podział spółki z o.o. 1
- Podział spółki z o.o. 2
- Sprzedaż detaliczna mieszanek owocowych z alkoholem
- Sprzedaż alkoholu przez Internet
- Oferta napojów alkoholowych w sklepie internetowym
- Spożywanie na terenie lokalu gastronomicznego napojów alkoholowych stanowiących własność klientów, nabytych poza lokalem gastronomicznym
- Napój alkoholowy - sprzedaż wysyłkowa
- Sprzedaż napojów alkoholowych za pośrednictwem stoiska automatycznego
- Sprzedaż napojów alkoholowych za pośrednictwem urządzenia – robota
- Detaliczna sprzedaż lodów z alkoholem
- Wniesienie zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych tytułem aportu do innego podmiotu
Metryka
changes-registry
Expand