Piotr Mazurek

Piotr Mazurek

Radny m.st. Warszawy

Kontakt

Adres
Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
Dane kontaktowe
Media społecznościowe

Biografia

Piotr Mazurek

​​​​​​

Absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (magister nauk politycznych, specjalizacja: administracja publiczna). Dwukrotny stypendysta Stypendium Rektora UW dla Najlepszych Studentów. Szkoleniowiec podczas licznych programów edukacyjnych i szkół liderów oraz wykładowca akademicki z doświadczeniem w prowadzeniu zajęć z historii, politologii, zarządzania i administracji na kilku uczelniach.

Od 2010 roku aktywnie zaangażowany - jako wolontariusz - w działalność szeregu organizacji pozarządowych. Współorganizował m.in. wiele edycji Warszawskiego Marszu Rotmistrza Witolda Pileckiego czy corocznych obchodów społecznych Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Od kwietnia 2011 do listopada 2013 koordynował projekt „Spotkania Czwartkowe” w Fundacji Republikańskiej, gdzie organizował cotygodniowe otwarte spotkania eksperckie, promocje książek, debaty i pokazy filmowe. W latach 2011-2015 sprawował funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia KoLiber. Był też m.in. dyrektorem Biura Prasowego, prezesem oddziału Warszawa i przewodniczącym Komisji Rewizyjnej tego stowarzyszenia. W styczniu 2012 roku zainicjował, a następnie przez kilka lat koordynował akcję społeczną „Goń z pomnika bolszewika”, której celem było dokończenie dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej. W ramach tego projektu blisko współpracował m.in. ze śp. Olgą Johann, ówczesną wiceprzewodniczącą Rady m.st. Warszawy, którą uważa za jeden ze swoich największych autorytetów. Oficjalnego poparcia prowadzonej przez niego akcji udzielili również m.in.: Zbigniew Romaszewski, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Przemysław Górny, Zygmunt Goławski, Andrzej Gwiazda, Marek Nowakowski, Przemysław Gintrowski, prof. Marek Chodakiewicz, Paweł Kukiz, Janusz Rewiński, Antoni Krauze czy Krzysztof Wyszkowski.

Pracę zawodową rozpoczął w sektorze prywatnym, pracował m.in. w firmie prowadzącej działalność edukacyjną. Następnie wykonywał zawód dziennikarza. W 2012 roku został publicystą kierowanego przez prof. Jana Żaryna miesięcznika „Na Poważnie”, a przez kolejne 12 lat był stałym współpracownikiem miesięcznika „wSieci Historii”. Współpracował też m.in. z portalami wPolityce.pl i Blogpress.pl czy tygodniem "ABC". W marcu 2015 roku został przyjęty w szeregi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Był współautorem programu „Wizja dla Młodego Pokolenia” przyjętego w maju 2015 roku przez kandydata na urząd prezydenta RP Andrzeja Dudę jako jego oficjalny program dla młodych Polaków. Brał udział w roli prelegenta w dwóch Kongresach Programowych PiS i Zjednoczonej Prawicy „Myśląc Polska” w Katowicach (2015 i 2019). Od zawsze jest aktywnym zwolennikiem współpracy szeroko rozumianych środowisk patriotycznych, konserwatywnych, narodowych, wolnościowych i niepodległościowych.

W latach 2015-2023 był asystentem politycznym, doradcą, szefem Gabinetu Politycznego i doradcą społecznym Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Prof. Piotra Glińskiego. Współpracował z nim m.in. w zakresie przygotowań reformy polityki państwa wspierającej rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce oraz utworzenia instytucji przywracającej pamięć o polskim dziedzictwie narodowo-demokratycznym i katolicko-społecznym. W lutym 2016 roku prezydent RP Andrzej Duda powołał go w skład Narodowej Rady Rozwoju w kadencji 2015-2020. Przystąpił w jej ramach do Sekcji „Edukacja, Młode Pokolenie, Sport” oraz „Kultura, Polityka Historyczna, Tożsamość Narodowa”. Był także członkiem Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Warszawie oraz Rady Muzeum „Żołnierzy Wyklętych” i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Wszedł również w skład Rady Programowej Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

W latach 2020-2023 pełnił urząd pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej. Zajmując się tą tematyką, był m.in. organizatorem największych w historii Polski konsultacji społecznych (30 tys. aktywnych uczestników innowacyjnego procesu oddolnego tworzenia strategii polityki RP na rzecz młodzieży), a także inicjatorem: ustawy powołującej Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, ustawy systemowo konstytuującej silną rolę Młodzieżowych Rad i Sejmików na wszystkich szczeblach samorządu oraz Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033, w ramach którego polskie państwo po raz pierwszy wsparło finansowo aktywność społeczną młodzieży już od etapu samorządów szkolnych, akademickich i doktoranckich, kół naukowych czy młodzieżowych rad JST. Współorganizował największy program szkoleniowo-stażowy dla młodych „Kariera Jutra/Umiejętności Jutra” (we współpracy m.in. z SGH, Google, NASK i GovTech). We współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki współorganizował proces wprowadzania do szkół nowatorskiego przedmiotu "Biznes i Zarządzanie". Był także współtwórcą międzypokoleniowego Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

W wyborach samorządowych w 2018 roku i 2024 roku został wybrany przez mieszkańców radnym m.st. Warszawy. W Radzie Warszawy szczególnie aktywnie działa na rzecz m.in.:

  • praw seniorów i osób z niepełnosprawnościami (doskonale rozumie istniejące w mieście problemy tych grup, samemu będąc jedynym opiekunem niepełnosprawnego członka najbliższej rodziny),
  • wspierania aktywności młodego pokolenia,
  • poprawy bezpieczeństwa i porządku w mieście,
  • obrony wolności przemieszczania się po stolicy i kierowców stojących godzinami w sztucznie wytworzonych korkach,
  • praw pieszych obawiających się chodzić po chodnikach zdominowanych przez łamiących prawo i nieprzestrzegających podstawowych zasad kultury rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych, a zimą zmagających się z regularnymi zaniedbaniami w zakresie odśnieżania,
  • poprawy sytuacji spółdzielców i lokatorów lokali komunalnych,
  • ochrony lokalnych kupców i rzemieślników wypychanych z rynku przez wielkie korporacje,
  • zwiększania roli organizacji pozarządowych, klubów sportowych i innych podmiotów społeczeństwa obywatelskiego,
  • upamiętniania w przestrzeni publicznej faktycznych Bohaterów, często latami skazanych na zapomnienie przez PRL i III RP, w tym na rzecz przywracania pamięci o ludobójstwie wołyńskim, "Żołnierzach Wyklętych", działaczach ruchu narodowego, powstańcach warszawskich i lokalnych społecznikach.

Jest zdeklarowanym i konsekwentnym przeciwnikiem: zabudowywania klinów napowietrzających Warszawę, wszelkich form patodeweloperki, a zwłaszcza zagęszczania starych osiedli mieszkaniowych, zwężania ulic, strefy Tempo 30, "Strefy Wykluczenia Komunikacyjnego", likwidacji bazarów i lokalnych sklepów oraz punktów usługowych, a także wszelkich innych działań utrudniających codzienne życie mieszkańcom miasta.

Za działalność publiczną i pracę społeczną został odznaczony przez Prezydenta RP Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a także uhonorowany m.in. Nagrodą Przyjaciela Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy i wieloma innymi nagrodami przyznawanymi przez środowiska młodzieżowe i obywatelskie.

Strona internetowa: http://piotrmazurek.pl

Dyżur

Dyżur: spotkanie po wcześniejszym, telefonicznym umówieniu terminu za pośrednictwem Biura Rady m.st. Warszawy lub mailowo
Adres: Biuro Rady m.st. Warszawy, Pałac Kultury i Nauki, piętro XX, pokój radnych (2020)
Telefon: 22 443 05 81, pokój 2012

Działalność w radzie

Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Rodziny

Interpelacje i zapytania

Oświadczenie majątkowe

Oświadczenie majątkowe, końcowe 2024-02-29

Zobacz

Oświadczenie majątkowe, coroczne 2023

Zobacz

Oświadczenie majątkowe, coroczne 2022

Zobacz

Oświadczenie majątkowe, coroczne 2021

Zobacz

Oświadczenie majątkowe, coroczne 2020

Zobacz

Oświadczenie majątkowe, coroczne 2019

Zobacz

Oświadczenie majątkowe, coroczne 2018

Zobacz

Oświadczenie majątkowe, początkowe 2024-05-22

Zobacz

Metryka

changes-registry

Expand

changes-registry

Data publikacji

Osoba