Rating krajowy
Ocena ratingu: AAA (pol) z perspektywą stabilną
Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings, w dniu 25 października 2024 r., potwierdziła długoterminowy rating krajowy Warszawy oraz programu emisji obligacji do kwoty 3 mld zł i wszystkich emisji dokonanych przez Miasto w ramach tego programu, na poziomie „AAA(pol)”. Perspektywa ratingów pozostaje stabilna. Agencja dokonała oceny zdolności kredytowej Miasta, lecz z uwagi na utrzymanie ratingów i ich perspektyw na niezmienionym poziomie, nie zdecydowała się na publikację nowego komunikatu. W związku z tym ostatni opublikowany komunikat Fitch, z 26 kwietnia 2024 r., jest nadal wiążący.
Agencja utrzymała „wysoki średni” profil ryzyka Miasta odzwierciedlający niskie ryzyko w porównaniu do podmiotów z międzynarodowej grupy porównawczej oraz podtrzymała ocenę w zakresie stabilności dochodów i zdolność do ich zwiększania jako „średnią”. W ocenie Fitch źródła dochodów Miasta są stabilne, a perspektywy ich wzrostu są zgodne z dynamiką wzrostu gospodarczego Polski. Zdolność Miasta do zwiększania dochodów w sytuacji pogorszenia się koniunktury gospodarczej jest „średnia”, a więc wyższa niż w przypadku większości miast w Polsce ocenianych przez Fitch, ponieważ nawet w okresach spowolnienia wzrostu PKB Miasto było w stanie zwiększyć poziom dochodów. Miasto wykazywało się także dużą skutecznością w pozyskiwaniu dotacji na inwestycje (z budżetu UE oraz Państwa).
Agencja utrzymała ocenę stabilności wydatków Warszawy na poziomie „średnim”, a możliwość ich dostosowania do zmieniającego się otoczenia jako „mocną”.
Fitch ocenia obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące długu oraz zarządzania płynnością w JST jako „średnie”, jednak polityka zarządzania długiem, płynnością i zobowiązaniami pozabilansowymi w Warszawie jest oceniana jako „mocna" za sprawą wdrożonych zaawansowanych praktyk zarządzania długiem i płynnością. Agencja oceniła również zarządzanie płynnością przez Warszawę jako „mocne”, pomimo wskazanego braku wsparcia płynności JST w sytuacjach awaryjnych ze strony władz centralnych.
W ocenie Fitch Ratings gorsze wyniki operacyjne Warszawy w 2023 r. były spowodowane czynnikami zewnętrznymi tj. negatywnym wpływem reformy podatkowej „Polski Ład” na dochody z PIT, rosnącym obciążeniem z tytułu obowiązkowej wpłaty na część równoważącą subwencji ogólnej oraz wzrostem wydatków związanych głównie z presją płacową.
Rating międzynarodowy
Ocena ratingu: A- z perspektywą stabilną
Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings, w dniu 25 października 2024 r. potwierdziła międzynarodowy długoterminowy rating Warszawy (Issuer Default Rating - IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie "A-". Perspektywa ratingów pozostaje stabilna. Agencja dokonała oceny zdolności kredytowej Miasta, lecz z uwagi na utrzymanie ratingów i ich perspektyw na niezmienionym poziomie, nie zdecydowała się na publikację nowego komunikatu. W związku z tym ostatni opublikowany komunikat Fitch, z 26 kwietnia 2024 r., jest nadal wiążący.
Potwierdzenie ratingów odzwierciedla pogląd Fitch, że wyniki operacyjne oraz wskaźniki długu Warszawy w średnim okresie nie będą odbiegać od grupy porównawczej z ratingiem „A- ”, pomimo presji na budżet Miasta spowodowanej niższymi dochodami z tytułu PIT wynikającymi z reformy podatkowej „Polski Ład”, rosnącym obciążeniem z tytułu obowiązkowej wpłaty na część równoważącą subwencji ogólnej oraz wzrostem wydatków związanych głównie z presją płacową.
Międzynarodowy długoterminowy rating Miasta nadal pozostaje ograniczony ratingiem Polski, który jest obecnie o dwa poziomy niższy od samodzielnego profilu kredytowego Warszawy (żadna jednostka samorządu terytorialnego w Polsce nie może mieć zagranicznej oceny wiarygodności kredytowej wyższej od oceny ratingowej kraju). Uzasadnienie potwierdzenia ratingu międzynarodowego przedstawione przez agencję jest tożsame z przesłankami przedstawionymi dla potwierdzenia ratingu krajowego.
Ocena ratingu: A2 z perspektywą stabilną
Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s Ratings, w dniu 22 listopada 2024 r., potwierdziła międzynarodowy długoterminowy rating Warszawy na poziomie A2 z perspektywą stabilną.
Utrzymanie oceny ratingowej oraz stabilnej perspektywy przez agencję Moody’s odzwierciedla silną i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę miasta, co potwierdzają dobre podstawy makroekonomiczne. Warszawa osiąga lepsze niż wcześniej oczekiwano wyniki finansowe i poziom zadłużenia, dzięki rosnącym dochodom podatkowym, dostępności i wykorzystaniu funduszy UE, a także skutecznemu zarządzaniu budżetem i długiem. Istotnym czynnikiem jest też pozytywna ocena wpływu ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, która wejdzie w życie od 2025 r. Zmiany przepisów przyczynią się do wzrostu dochodów podatkowych, zapewnią większą stabilność i przewidywalność w przyszłym planowaniu i realizacji budżetu miasta.
Potwierdzenie ratingu Warszawy na poziomie A2, równym ocenie ratingowej Polski, odzwierciedla mocne strony profilu kredytowego miasta, w tym jego silną i dobrze zdywersyfikowaną bazę ekonomiczną, wysoką lokalną dynamikę PKB, niski poziom bezrobocia, dobrą sytuację płynnościową i umiarkowany poziom zadłużenia. Miasto korzysta również z pozytywnych trendów społecznych, populacja Warszawy jest stosunkowo młoda dzięki dodatniemu przepływowi migracyjnemu. Agencja wskazała też, że mocną stroną Warszawy jest ostrożne podejście do zarządzania finansami miasta, uwzględniające planowanie w długim horyzoncie czasowym, co pozwala na wczesną identyfikację zagrożeń i podjęcie odpowiednio wcześnie działań dostosowujących.
Metryka
changes-registry
Expand