Rating m.st. Warszawy - 2021 r.

Rating krajowy


Ocena ratingu: AAA (pol)

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings w dniu 28 maja 2021 r. potwierdziła krajowy długoterminowy rating Miasta na poziomie „AAA(pol)” z perspektywą stabilną. Fitch Ratings potwierdził także długoterminowy rating krajowy „AAA(pol)” dla programu emisji obligacji do kwoty 3 mld zł oraz wszystkich emisji dokonanych przez Miasto w ramach tego programu.

Potwierdzenie ratingów odzwierciedla niezmieniony pogląd Fitch, że wyniki operacyjne oraz wskaźniki długu Warszawy w średnim okresie będą porównywalne z wynikami innych miast z ratingiem międzynarodowym "A-", pomimo spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa oraz wcześniejszymi decyzjami władz centralnych w zakresie obniżenia pierwszego progu PIT i podwyżek płac nauczycieli.

Agencja skorygowała równocześnie samodzielny profil kredytowy Warszawy (Standalone Credit Profile - SCP) z „aa” do „aa-", z uwagi na pogorszenie wskaźników zadłużenia w konsekwencji spowolnienia gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa oraz nieustającej presji na wydatki, wynikającej z nierównowagi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

Agencja zaliczyła stabilność dochodów i zdolność do zwiększania dochodów Warszawy jako „średnią”, tj. odmiennie niż w przypadku większości miast w Polsce ocenianych przez Fitch, ponieważ nawet w okresach spowolnienia wzrostu PKB Miasto było w stanie zwiększyć poziom dochodów. Zmieniła natomiast ocenę stabilności wydatków z „mocnej” na „średnią” w celu ujednolicenia oceny dla miast ocenianych przez Fitch w Polsce i uzyskania lepszej porównywalności z miastami ocenianymi w innych krajach. Ocena elastyczności wydatków, możliwość ich dostosowania do malejących dochodów nie uległa zmianie i nadal zaliczana jest jako „mocna”.

Agencja Fitch ocenia obowiązujące w Polsce regulacje dotyczące długu oraz zarządzania płynnością w JST jako „średnie”, jednak polityka zarządzania długiem, płynnością i zobowiązaniami pozabilansowymi w Warszawie jest oceniana jako „mocna" za sprawą wdrożonych zaawansowanych praktyk zarządzania długiem i płynnością. Agencja oceniła również zarządzanie płynnością przez Warszawę jako „mocne”, pomimo wskazanego braku wsparcia płynności JST w sytuacjach awaryjnych ze strony władz centralnych.   

 

Rating międzynarodowy


Ocena ratingu: A- 


Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings w dniu 28 maja 2021 r. nadała Warszawie międzynarodowy długoterminowy rating (Issuer Default Rating - IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej na poziomie "A-", oraz potwierdziła międzynarodowy długoterminowy rating Miasta dla zadłużenia w walucie krajowej na poziomie „A-“.

To najwyższa możliwa zagraniczna ocena wiarygodności kredytowej jednostki samorządu terytorialnego w Polsce, równa ocenie ratingowej kraju. Uzasadnienie potwierdzenia ratingu międzynarodowego przedstawione przez Agencję jest tożsame z przesłankami przedstawionymi dla potwierdzenia ratingu krajowego.

W dniu 3 grudnia 2021 r. Fitch Ratings wpisał wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce podlegające ocenie agencji, w tym Warszawę, na listę obserwacyjną ze wskazaniem negatywnym, co formalnie oznacza czasowy brak perspektywy ratingu krajowego i międzynarodowego. Umieszczenie ratingu czternastu polskich jednostek samorządu terytorialnego na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym odzwierciedla niepewność agencji Fitch co do możliwego wpływu rządowego Programu Polski Ład na profil finansowy tych jednostek, w tym m.st. Warszawy. Brak zmiany perspektywy oceny ratingowej (tzw. outlook) oznacza, że agencja Fitch nie jest obecnie w stanie ocenić stopnia prawdopodobieństwa ewentualnego obniżenia ratingu danych jednostek. W tym celu agencja będzie dokonywać przeglądu i oceny podejmowanych przez Miasto działań zmierzających do złagodzenia skutków ubytku dochodów operacyjnych powstałego w wyniku Programu Polski Ład, w tym w szczególności stopnia dostosowania, czyli obniżenia wydatków bieżących, do nowego poziomu dochodów.

Kolejny przegląd ratingów jednostek ocenianych przez Fitch w Polsce, w tym m.st. Warszawy, będzie miał miejsce w pierwszej połowie 2022 r.

 

Ocena ratingu: A2 z perspektywą stabilną


Międzynarodowa agencja ratingowa Moody’s w dniu 7 grudnia 2021 r. potwierdziła aktualność oceny wiarygodności kredytowej Warszawy, wyznaczonej w skali międzynarodowej na poziomie A2 z perspektywą stabilną.

To najwyższa możliwa zagraniczna ocena wiarygodności kredytowej jednostki samorządu terytorialnego w Polsce, równa ocenie ratingowej kraju. Kluczowe przesłanki dla nadania przez agencję Moody’s ratingu obejmują m.in. bezpieczny model zarządzania finansami Warszawy, umiarkowany poziom zadłużenia, wysoką zdolność do finansowania zadań inwestycyjnych ze środków własnych oraz stabilny poziom płynności finansowej mimo ograniczeń budżetowych wywołanych przez pandemię COVID-19.

Metryka

changes-registry

Expand

changes-registry

Data publikacji

Osoba