Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy
RSS Informacja o kanałach RSS Wersja mobilna Wersja dla niepełnosprawnych
 

BIP > Menu podmiotowe > Rada m.st. Warszawy > Poprzednie kadencje > Rada m.st. Warszawy (kadencja 2010-2014) > Radni > Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska

Przewodnicząca Rady m.st. Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska

  Drukuj
 
Radna:

Dyżury: po wcześniejszym umówieniu w Biurze Rady m.st. Warszawy, PKiN p.XX, s. 2010 lub telefonicznie 22 443 05 99
e-mail: emalinowska@radny.um.warszawa.pl 

Działalność w Radzie m.st. Warszawy:

Ewa Malinowska-Grupińska

Urodziła się w 1956 r. w Warszawie. Absolwentka Politechniki Warszawskiej oraz podyplomowego studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Do samorządu trafiła po latach pracy w organizacjach działających na rynku książki (w latach 2003–2006 była prezesem Polskiej Izby Książki). Od 2006 roku jest radną m.st. Warszawy. W kadencji 2006-2010 przewodniczyła Komisji Polityki Rozwoju Gospodarczego, była też członkinią Komisji Kultury i Promocji Miasta oraz Komisji Statutowo-Regulaminowej. Od 2007 roku jest Przewodniczącą Rady m.st. Warszawy i  zarazem pierwszą w historii warszawskiej samorządności kobietą pełniącą tę funkcję. W obecnej kadencji (2010-2014) bierze udział w pracach Komisji Ochrony Środowiska oraz Kultury i Promocji Miasta. Nadal też sprawuje funkcję Przewodniczącej Rady.

W 2006 roku została członkiem Platformy Obywatelskiej RP. W strukturach PO działa jako:

  • członkini Rady Krajowej PO (od 2013),
  • członkini Rady Regionu Mazowieckiego PO (od 2013),
  • członkini Zarządu Powiatu m.st. Warszawy PO (od 2010),
  • Przewodnicząca Koła Warszawa Ochota PO (od 2013). 

Była współinicjatorką reaktywowanej w 2008 roku Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Dzięki jej staraniom Warszawa, jako pierwsze miasto w Polsce powołało Pełnomocnika ds. równego traktowania.
Zainicjowała prace „stolika reklamowego” – robocza nazwa platformy współpracy, dzięki której udało się przygotować pakiet zmian ustawowych, prowadzących do zidentyfikowania najbardziej palących problemów związanych z reklamą wielkoformatową w mieście. W ramach tych spotkań mieszkańcy stolicy, dowiedzieli się m.in. o możliwościach obrony swych praw w przypadku zamieszczenia na ich budynku nielegalnych banerów.
Inicjatorka podjęcia uchwały w sprawie wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności niektórych przepisów prawa ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tzw. „janosikowego”) z Konstytucją RP oraz Europejską Kartą Samorządu Lokalnego.  

Zasiada w Radach: Muzeum Warszawy, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W 2011 r. otrzymała odznakę honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Jedna z jej ulubionych sentencji: To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta. Lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne. (Abraham Lincoln)

Entuzjastka jazdy na nartach i  rowerze oraz pływania.

  • interepacje w kadnecji 2006 - 2010 [zobacz]
 
 
Wprowadził Świeca Jakub (Gabinet Prezydenta (GP)) 20-12-2010
Aktualizujący Traczyk Ewa (Biuro Rady m.st. Warszawy (RW)) 21-07-2015
Zatwierdzający Traczyk Ewa (Biuro Rady m.st. Warszawy (RW)) 21-07-2015
Publikujący Świeca Jakub (Gabinet Prezydenta (GP)) 21-07-2015
Liczba odwiedzin: 9793
Rejestr zmian
 
jak korzystać z BIP | rejestr zmian | redakcja BIP | mapa serwisu | kontakt | dane osobowe