Biuletyn Informacji Publicznej m.st. Warszawy

RSS Informacja o kanałach RSS Wersja mobilna Wersja dla niepełnosprawnych
 

BIP > Menu podmiotowe > Miasto Stołeczne Warszawa > Herb, barwy, hejnał > Herb, barwy, hejnał

Herb, barwy, hejnał

  Drukuj
 
Herb m.st. Warszawy

Herbem miasta stołecznego Warszawy jest wizerunek Syreny w formie obowiązującej od 1938 r. do wybuchu II Wojny Światowej (Uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy nr 18 z dnia 15 sierpnia 1990 r. w sprawie przywrócenia tradycji przedwojennej w zakresie herbu, barw miejskich, pieczęci)

Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy przedstawia w polu czerwonej tarczy postać kobiety z rybim ogonem zwróconą w prawo, z wzniesionym mieczem w ręce prawej i tarczą okrągłą w ręce lewej. Barwy ciała i ogona rybiego naturalne, włosy złote, miecz i tarcza złote. Nad tarczą herbową znajduje się korona królewska. Poniżej tarczy herbowej dwie gałęzie laurowe z zawieszonym na nich, na wstędze, Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtutti Militari V klasy. Na wstędze spływającej spod korony wieńczącej tarczę herbową umieszczona jest dewiza herbowa semper invicta (zawsze niezwyciężona).

Herbu Wielkiego Miasta Stołecznego Warszawy używa się w celu podkreślenia szczególnie wzniosłych uroczystości, świąt lub innych wydarzeń nawiązujących do bohaterstwa i męstwa ludności stołecznego miasta Warszawy.

Herb Wielki Miasta Stołecznego Warszawy może być używany wyłącznie przez organy m.st. Warszawy

Herb Wielki m.st. Warszawy
Barwy (flaga) m.st. Warszawy

Barwami Miasta Stołecznego Warszawy są kolory żółty i czerwony na fladze, ułożone w dwa pasy poziome, równej szerokości, górny żółty, dolny czerwony

Hejnałem m.st. Warszawy jest melodia według kompozycji Zbigniewa Bagińskiego „Hejnał Zamku Królewskiego w Warszawie” oparta na motywach „Warszawianki” Karola Kurpińskiego. Hejnał wykonywany jest trzykrotnie przez trębacza codziennie o godz. 11.15 z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Z inicjatywą odgrywania hejnału wystąpili Powstańcy Warszawscy, żołnierze zgrupowania AK Chrobry II: Kazimierz Przedpełski, Adam Zalewski, Wiesław Newecki oraz Henryk Łagodzki. Partytura hejnału m.st. Warszawy
Dniem Pamięci Warszawy jest 1 sierpnia - rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.
 
 
Wprowadził Świeca Jakub (Gabinet Prezydenta (GP)) 17-01-2008
Aktualizujący Świeca Jakub (Gabinet Prezydenta (GP)) 26-07-2013
Zatwierdzający Rysiewska-Dąbkowska Faustyna (Gabinet Prezydenta (GP)) 26-07-2013
Publikujący Świeca Jakub (Gabinet Prezydenta (GP)) 18-06-2019
Liczba odwiedzin: 122672
Rejestr zmian
 
jak korzystać z BIP | rejestr zmian | redakcja BIP | mapa serwisu | kontakt | dane osobowe