W tej części strony znajdziecie Państwo informacje na temat:
- KOMUNIKAT dla mieszkańców m.st. Warszawy,dotyczący znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 nr 236, poz. 2008 z późn. zm.)
- KOMUNIKAT dla przedsiębiorców działających na terenie m.st. Warszawy,dotyczący znowelizowanej ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005 nr 236, poz. 2008 z późn. zm.)
- Punktów zbierania odpadów.
- Dokumentów planistycznych i dokumentów prawa lokalnego regulujących gospodarkę odpadami na terenie m.st. Warszawy.
- Przedsiębiorców posiadających ważne decyzje na odbiór odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, jak również przedsiębiorców posiadajacych decyzje na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych.
Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy informuje, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 28 poz. 145) wytwórca odpadów prowadzący przed dniem wejścia w życie ustawy działalność polegającą na świadczeniu usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw, mógł prowadzić tę działalność w dotychczasowym zakresie do dnia 31 grudnia 2010 r. i był obowiązany do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami do dnia 31 grudnia 2010 r. Jednocześnie, zgodnie z art. 9 ust. 2 ww. ustawy wydane przed dniem wejścia w życie ustawy wytwórcy odpadów, o którym mowa powyżej, decyzje zatwierdzające program gospodarki odpadami niebezpiecznymi obowiązywały do dnia 31 grudnia 2010 r. albo do dnia uzyskania decyzji, o której mowa w art. 9 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw.
Dodatkowo Biuro Ochrony Środowiska Urzędu m. st. Warszawy informuje, że przedsiębiorcy prowadzący działalność polegającą na świadczeniu ww. usług, a także na przetwarzaniu odpadów zawierających azbest w urządzeniach przewoźnych są zobowiązani do uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami – zgodnie z art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243 z późn. zm.). Organem właściwym do wydania ww. decyzji, zgodnie z art. 21a ust. 2 ustawy o odpadach jest regionalny dyrektor ochrony środowiska – dla przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych lub marszałek województwa – w pozostałych przypadkach. Właściwość miejscową organu ustala się według miejsca siedziby lub zamieszkania wytwórcy odpadów, a w przypadku przetwarzania odpadów zawierających azbest w urządzeniach przewoźnych – według obszaru województwa na którym następuje przetwarzanie tych odpadów.